Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety, stanowiący koniec lat reprodukcyjnych. Chociaż sam proces jest nieunikniony, intensywność objawów oraz doświadczenia związane z menopauzą mogą się znacznie różnić. Wiele kobiet doświadcza w tym czasie m.in. uderzeń gorąca, nocnych potów, wahań nastroju czy zaburzeń snu. Poprzez swoje działania możesz wpływać na intensywność tych objawów!
W tym artykule omawiam 6 najczęstszych błędów w radzeniu sobie z objawami menopauzy. W tekście znajdziesz też praktyczne wskazówki, jak uczynić swoją podróż przez czas przekwitania bardziej komfortową. Same konkrety!
Błąd 1. Zaniedbywanie diety
Dlaczego dieta jest tak ważna w czasie menopauzy?
Według Women's Health Research Institute na Northwestern University, aż 75 proc. kobiet skarży się na różnego rodzaju objawy związane z menopauzą. Wiele z nich ma ścisły związek z tym, co jesz. Rzekłbym wręcz, że dieta odgrywa jedną z kluczowych ról w kontrolowaniu objawów menopauzy.
Spożywanie pokarmów bogatych w cukry, niezdrowe tłuszcze i nadmiar kalorii może nasilać objawy. Z kolei odpowiednie podejście do odżywiania może pomóc w ustabilizowaniu fluktuacji hormonalnych i utrzymaniu dobrego samopoczucia.
Rozwiązanie:
Włącz do diety więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Ogranicz przetworzone produkty żywnościowe i skoncentruj się na spożywaniu chudego białka, zdrowych tłuszczów i produktów bogatych w składniki odżywcze.
Błąd 2. Zbyt mało aktywności fizycznej
Dlaczego powinnaś regularnie trenować, zwłaszcza w czasie menopauzy?
Regularna dawka aktywności fizycznej jest niezbędna dla utrzymania ogólnego stanu zdrowia i dobrego samopoczucia. Szczególnie potrzebują jej kobiety przechodzące menopauzę. Badanie opublikowane w czasopiśmie Menopause Journal wykazało, że regularnie ćwiczące panie doświadczają mniej licznych i mniej nasilonych objawów menopauzy.
Jednym z często popełnianych błędów jest unikanie ćwiczeń z powodu zmęczenia lub jakiegoś dyskomfortu. Chociaż w takiej sytuacji opuszczenie treningu może być kuszące, warto jednak przemóc się i potrenować. Nie musisz od razu prezentować olimpijskiej formy. Nawet mniej intensywny trening pomoże zwiększyć Twój poziom energii i zmniejszyć intensywność doświadczanych objawów.
Rozwiązanie:
Włącz do swojej rutyny treningowej zarówno ćwiczenia siłowe, jak i aerobowe (spacery, bieganie, jazda na rowerze itp.). Twoim celem powinno być około 150 minut treningu aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo. Dodaj do tego 2-3 treningi siłowe i masz sprawdzony przepis na zmniejszenie objawów menopauzy i wyższy poziom energii.
Błąd 3. Ignorowanie zdrowia mentalnego
Zaniedbywanie psychologicznych skutków menopauzy
Emocjonalne zmiany towarzyszące menopauzie mogą być trudne do zrozumienia. Według American Psychological Association, około 20 proc. kobiet (czyli co piąta kobieta!) doświadcza tzw. depresji okołomenopauzalnej. Dlatego tak kluczowe jest dbanie o zdrowie psychiczne i w razie potrzeby szukanie pomocy.
Zmiany hormonalne występujące podczas menopauzy mogą prowadzić do wahań nastroju, drażliwości, a nawet wspomniaje depresji. Ważne jest, aby zająć się tymi objawami i dać pierwszeństwo dbałości o siebie.
Rozwiązanie:
Praktykuj techniki zarządzania stresem, takie jak joga, medytacja czy sesje oddechowe. Te działania pomogą złagodzić lęk, poprawić nastrój i pielęgnować w Tobie poczucie spokoju i dobrego samopoczucia.
Błąd 4. Zaniedbywanie snu
Niedocenianie wpływu zaburzeń snu na menopauzę
Problemy ze snem to jeden z najczęstszych i najbardziej uciążliwych objawów przekwitania. National Sleep Foundation podaje, że aż 60 proc. kobiet po przejściu menopauzy zgłasza objawy bezsenności. Niedosypianie w czasie menopauzy to problem sam w sobie. Niedobory dobrej jakości snu mogą dodatkowo nasilać inne objawy, takiej jak mgła mózgowa czy wahania nastroju.
Rozwiązanie:
Utrzymuj regularny harmonogram snu, stwórz swoją relaksującą rutynę przed snem, unikaj wieczorem niebieskiego światła pochodzącego z urządzeń elektronicznych. Dbanie o jakość snu to temat rzeka, ale wdrożenie w życie tylko tych 3 porad powinno pozytywnie przełożyć się na to, jak śpisz. Wypracowanie zdrowych nawyków snu z pewnością pomoże poprawić jakość nocnej regeneracji i ułatwić radzenie sobie z innymi objawami menopauzy.
Błąd 5. Unikanie konsultacji z lekarzem
Tylko 1 na 4 kobiety szuka pomocy medycznej w przypadku objawów menopauzy
Tak wynika z badania opublikowanego w Journal of Women's Health. Menopauza to wciąż temat tabu, a wielu lekarzom pierwszego kontaktu często brakuje nie tylko empatii, ale i odpowiedniej wiedzy. To z pewnością nie zachęca, żeby udać się do doktora z tak delikatną sprawą. Niemniej jednak unikanie pomocy medycznej, licząc, że objawy miną same, to błąd.
Chociaż niektóre dolegliwości mogą się z czasem zmniejszyć, inne mogą wymagać konsultacji medycznej lub zmiany stylu życia, aby skutecznie je kontrolować. Warto zatem poświęcić czas na znalezienie doświadczonego lekarza, który zaoferuje cenną pomoc i wsparcie na każdym etapie przekwitania.
Rozwiązanie:
Znajdź dobrego lekarza, który ma kompetencje w kwestii radzenia sobie z objawami menopauzy. Możesz poszukać opinii o medykach w Internecie. Regularnie konsultuj ze swoim lekarzem objawy i wszelkie niepokojące zmiany w organizmie. Takie wsparcie pomoże Ci płynniej przejść przez ten trudny okres.
Błąd 6. Bagatelizowanie znaczenia wsparcia społecznego
Izolowanie się od bliskich...
Menopauza może być dla niektórych kobiet doświadczeniem izolującym. Nie szukają wsparcia u bliskich, ale za wszelką cenę chcą przejść przez ten czas same. To błąd, który może prowadzić m.in. do wspomnianych już problemów mentalnych. Otwarte rozmowy na temat swojego stanu pomogą zmniejszyć uczucie samotności. Twoim bliskim będzie też łatwiej zrozumieć przyczyny niektórych Twoich zachowań.
Rozwiązanie:
Nie rezygnuj z regularnych kontaktów z przyjaciółmi, rodziną i rozważ dołączenie do społeczności kobiet przechodzących menopauzę. Dzieląc się swoimi doświadczeniami z innymi paniami, które idą tą samą ścieżką, możesz uzyskać cenne wskazówki, wsparcie i poczucie wspólnoty.
Menopauza to wyjątkowo trudna podróż dla każdej kobiety. Dzięki odpowiedniej wiedzy i wsparciu możesz skutecznie kontrolować objawy i utrzymać wysoką jakość życia.
Unikając powszechnych błędów opisanych powyżej oraz stosując podane praktyczne wskazówki, zyskasz pewność siebie i wytrwałość w radzeniu sobie z przekwitaniem. Pamiętaj, aby stawiać na pierwszym miejscu dbanie o siebie, w razie potrzeby szukać porad medycznych i polegać na swojej sieci wsparcia społecznego w tym wymagającym okresie życia.