10 maja, 2023 7:08 pm

Radek Pietrzak

Czy picie kawy może nasilać albo wręcz wywoływać niektóre objawy menopauzy? W dzisiejszym artykule weźmiemy ten temat pod lupę! Po lekturze będziesz wiedziała, co na temat wpływu kawy na menopauzę mówi nauka, jakich pokarmów warto unikać i co pić w okresie przekwitania.

Czy możesz pić kawę w czasie menopauzy? Co na ten temat mówi nauka?

Czy spożycie kofeiny wpływa na menopauzę? - to częste pytanie zadawane przez kobiety, które wchodzą w okres przekwitania. Zobaczmy, co na temat mówi nauka. Od razu uprzedzam, że wyniki badań w tej materii nie są jednoznaczne. Ale wszystko po kolei.

Zacznijmy od ustalenia, czy kofeina może przyspieszyć pojawienie się menopauzy. W jednym z badań przeprowadzonych na sporej grupie, bo aż 3000 kobiet, naukowcy odkryli, że spożycie kofeiny może mieć związek z wcześniejszym wystąpieniem menopauzy[3]. Jeszcze inne badanie wykazało, że kobiety spożywające dużo kofeiny były narażone na większe ryzyko wystąpienia wczesnej menopauzy[4].

Kolejny ważne zagadnienie to wpływ kawy na objawy menopauzy. Kofeina jako stymulant ośrodkowego układu nerwowego może nasilać niektóre z nich:

Jednak zanim wyrzucisz ekspres przez okno, musisz wiedzieć, że przytoczone wyżej wyniki badań mają jedynie charakter obserwacyjny. Oznacza to, że na ich podstawie nie możemy formułować wniosków przyczynowo-skutkowych. Ostatecznie indywidualny wpływ kofeiny na menopauzę zależy m.in.: od Twojej wrażliwości na ten stymulant, liczby filiżanek spożywanych w ciągu doby oraz oczywiście ogólnego stanu zdrowia.

Kofeina a sen w czasie menopauzy (i nie tylko)

Jest jeszcze jeden obszar życia, na który spożycie kofeiny wpływa bardzo mocno. Chodzi o sen, który jest niezwykle ważny dla naszego zdrowia i codziennego funkcjonowania. Wiele kobiet przechodzących menopauzę skarży się na problemy ze snem.[10].

Jeśli jesteś jedną z nich, warto rozważyć ograniczenie spożycia kofeiny, szczególnie w godzinach popołudniowych, a zwłaszcza wieczornych! Nie zagłębiając się w fizjologiczne szczegóły, napiszę tylko, że wypita kawa może oddziaływać na Twój organizm nawet przez 5-6 godzin od jej wypicia. Dlatego rekomenduję spróbować bezkofeinowych napojów. Warto przetestować np. herbaty ziołowe, które pomogą Ci w zrelaksowaniu się po ciężkim dniu i przygotowaniu organizmu do snu.

Co jeszcze możesz zrobić, żeby spać lepiej? Regularna aktywność fizyczna, zdrowsza dieta i ustabilizowanie rytmu dobowego - to wszystko zwiększy Twoje szanse, że rano obudzisz się wyspana i pełna energii.

Zalecenia żywieniowe na menopauzę - jakich produktów unikać jak ognia?

Wspomniałem wyżej, że zdrowa i zrównoważona dieta poprawia jakość snu i wpływa pozytywnie na samopoczucie w czasie menopauzy. Co więcej, niektóre pokarmy mogą nasilać też inne objawy menopauzy, dlatego warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Tych produktów powinnaś w swojej diecie zdecydowanie unikać:

Zamiast powyższych produktów skup się na jedzeniu pełnowartościowych i niskoprzetworzonych dań, spożyciu odpowiedniej ilości białka oraz błonnika, a także witamin i minerałów. Te pozornie banalne fundamenty diety pomogą w utrzymaniu dobrego zdrowia i stabilnego poziomu energii.

Co pić w czasie menopauzy?

W okresie menopauzy ważne jest utrzymanie odpowiedniego nawodnienia. Zmiany hormonalne mogą bowiem wpływać na równowagę płynów w organizmie[8]. Dlatego w tym czasie szczególnie pamiętaj o piciu wody (przynajmniej 2l na dobę). Zamiast kawy możesz też pić inne napoje, które pozytywnie wpłyną na niektóre objawy menopauzy:

  • Herbaty ziołowe - melisa, kozłek lekarski, dziurawiec czy owocowe kompozycje, mogą pomóc w redukcji napięcia nerwowego, poprawie nastroju i złagodzeniu problemów ze snem[21]. Warto eksperymentować z różnymi mieszankami, aby znaleźć taką, która najbardziej nam odpowiada.
  • Napoje sojowe - są bogate w izoflawony, które mogą działać jak naturalne estrogeny i pomóc w łagodzeniu objawów menopauzy[22]. Stanowią też dobre źródło białka i minerałów, takich jak wapń i magnez, fundamentalnych dla utrzymania zdrowia kości.
  • Woda z cytryną - jeśli nie lubisz pić samej wody, to może w tej formie? 😉
  • Kefir - bogaty w probiotyki napój mleczny, które mogą wspierać zdrowie jelit oraz układ odpornościowy[24]. Kefir to również źródło witamin i minerałów.
  • Zielona herbata - jest bogata w przeciwutleniacze, takie jak polifenole, które mogą wspierać zdrowie serca i przeciwdziałać uszkodzeniom oksydacyjnym[25]. Warto jednak pamiętać, że zielona herbata zawiera również kofeinę, choć w mniejszych ilościach niż kawa, więc też trzeba monitorować jej spożycie, jeśli jesteś wrażliwa na kofeinę.

To w końcu pić kawę czy nie?

Ze względu na sprzeczne wyniki badań trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o wpływ kofeiny na menopauzę. Kluczowe tutaj jest uwzględnienie indywidualnych czynników, takich jak stan Twojego zdrowia czy wrażliwość na kofeinę.

Generalnie umiarkowane spożycie kofeiny (około 200-300 mg na dobę, czyli w praktyce 2-3 filiżanki kawy) jest uważane za bezpieczne dla większości osób. Musisz jednak uważnie obserwować swoje ciało. Jeśli stwierdzisz, że kofeina nasila u Ciebie objawy menopauzy, powinnaś ograniczyć jej spożycie lub całkowicie ją wyeliminować, zastępując bezkofeinowymi alternatywami.

O autorze

Cześć! Nazywam się Radek Pietrzak i kocham to, co robię! Jestem certyfikowanym trenerem personalnym, diet coachem, specjalizuję się w treningu pośladków, budowaniu masy mięśniowej i kształtowaniu prozdrowotnych nawyków. Pomagam ludziom wprowadzać trwałe zmiany w życiu i realizować cele fitness pod szyldem projektu Sixpack Academy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

>