12 grudnia, 2022 2:52 pm

Radek Pietrzak

Ruch to zdrowie - pewnie słyszałaś lub czytałaś to zdanie wielokrotnie. Regularna aktywność fizyczna przynosi mnóstwo korzyści w każdym wieku. Jednak szczególnie powinny o niej pamiętać kobiety przechodzące menopauzę. Po każdej aktywności Twój organizm zalewa hormonalny koktajl, który pozytywnie na Ciebie wpływa!

Trening siłowy, zajęcia fitness, joga, bieganie czy spacery, a nawet taniec towarzyski - każdy rodzaj aktywności fizycznej będzie pomagał łagodzić objawy menopauzy. Nawet jeśli do tej pory byłaś z treningami na bakier, okres przekwitania to najlepszy czas, żeby zacząć regularnie się ruszać! Sprawdź, dlaczego!

5 najważniejszych korzyści z aktywności fizycznej podczas menopauzy

1. Aktywność fizyczna w czasie menopauzy pomaga kontrolować wagę

Smutna prawda jest taka, że w przypadku większości z nas metabolizm zwalnia wraz z wiekiem. Pomijam tutaj genetyczne wyjątki - zazdroszczę! - osób, które przez całe życie jedzą, co chcą i wyglądają tak samo. Burza hormonalna, która przechodzi przez Twoje ciało w czasie menopauzy, również może powodować problemy z utrzymaniem dotychczasowej wagi. To odpowiedź na pytanie, które często słyszę - dlaczego tyję, skoro jem tyle, co zawsze?

Dlatego regularna aktywność fizyczna to najlepszy sposób, żeby nie przytyć w czasie menopauzy! Lekarze zalecają przynajmniej 75 minut takiego "lekarstwa" tygodniowo. A jeśli chcesz schudnąć, powinnaś ruszać się codziennie przez minimum 20 minut. Pamiętaj, że to "dawki" minimalne - postaraj się z czasem je zwiększać, a zobaczysz coraz lepsze efekty!

2. Trening siłowy wzmacnia kości

Kobiety bardziej od mężczyzn są narażone na osteoporozę. Dlatego temat zdrowia swoich kości powinnaś traktować bardzo poważnie. Co najbardziej może je wzmocnić? Odpowiedź może Cię zaskoczyć - trening siłowy! Regularne ćwiczenia pomagają w budowaniu kości oraz utrzymaniu ich gęstości.

Trening siłowy ma jeszcze jedną zdrowotną zaletę, na którą warto zwrócić uwagę. Pomaga utrzymać masę mięśniową, która naturalnie też spada z wiekiem. Zjawisko to szczególnie nasila się u kobiet w czasie przekwitania. Poza kwestiami zdrowotnymi utrzymanie odpowiedniej masy mięśniowej jest istotne także ze względów estetycznych i przekłada się m.in. na większą jędrność skóry oraz zmniejszenie tzw. motylków.

3. Ruszaj się więcej, żeby mieć zdrowe serce

Drastyczny spadek poziomu estrogenu w okresie menopauzy powoduje zwiększenie "złego" i zmniejszenie "dobrego" cholesterolu. To z kolei sprawia, że rośnie ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Więcej regularnej aktywności oznacza zmniejszenie tego zagrożenia i zdrowsze serce!

4. Więcej aktywności = mniej uderzeń gorąca

Kobiety prowadzące siedzący tryb życia doświadczają silniejszych objawów menopauzy niż aktywniejsze panie - taki wniosek płynie z jednego z badań naukowych. Wciąż nieprzekonana? To badanie pokazuje z kolei, że regularna aktywność fizyczna może zmniejszyć intensywność objawów.

Jeśli skutki oboczne klimakterium dają Ci się we znaki, zacznij więcej się ruszać! To najłatwiejsza rzecz, jaką możesz zrobić, nawet w tej chwili - ubieraj buty i kurtkę, i ruszaj na spacer!

5. Regularny trening zwiększa Twoją pewność siebie

Podczas przekwitania cierpi nie tylko Twoje zdrowie fizyczne, ale też mentalne. Niewykluczone, że w tym czasie doświadczasz spadku pewności siebie. To coś normalnego, co dotyka wielu kobiet. Nie masz motywacji i chęci do działania? Czujesz przygnębienie? To również sprawka hormonalnych zmian związanych z menopauzą.

Tutaj pomocny również okaże się trening! Z czasem regularna aktywność fizyczna przekłada się pozytywnie na wyższy poziom poczucia własnej wartości oraz zwiększenie ogólnego komfortu życia w czasie menopauzy. Nie są to tylko moje słowa, ale wnioski z tego badania naukowego.

Masz menopauzę? Zacznij więcej się ruszać!

Teoria za Tobą. Wiesz już, dlaczego powinnaś więcej się ruszać. Czas przejść do działania! Wybierz rodzaj aktywności, który jest Ci najbliższy i zacznij od małych "dawek". Stopniowo zwiększaj czas treningów. A jeśli masz naprawdę duży problem, żeby zacząć, zaproś do wspólnej aktywności koleżankę albo partnera. W końcu we dwoje zawsze raźniej!

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że menopauza to wymagający okres w życiu większości kobiet. W Twoim organizmie zachodzi mnóstwo zmian. Czasami możesz odnieść wrażenie, że ciało działa przeciwko Tobie. W takich chwilach masz problem z wykonywaniem najprostszych czynności, a co dopiero z treningiem.

Rozumiem to. Wiem, że jednego dnia będzie łatwiej. Drugiego znacznie trudniej. Pamiętaj jednak, że każda forma ruchu działa pozytywnie na Twoje zdrowie fizyczne i mentalne. Najtrudniej będzie na początku. Później pójdzie już z górki. Pamiętaj, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć więcej się ruszać!

O autorze

Cześć! Nazywam się Radek Pietrzak i kocham to, co robię! Jestem certyfikowanym trenerem personalnym, diet coachem, specjalizuję się w treningu pośladków, budowaniu masy mięśniowej i kształtowaniu prozdrowotnych nawyków. Pomagam ludziom wprowadzać trwałe zmiany w życiu i realizować cele fitness pod szyldem projektu Sixpack Academy.

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}

>