Z menopauzą w swoim życiu musi zmierzyć się każda kobieta. Mocno dziwi zatem fakt, że wciąż jest to temat tabu, a około 40 proc. kobiet nie otrzymuje żadnego wsparcia przed i w trakcie tego naturalnego procesu.
Dlatego tak ważne są publiczne wypowiedzi znanych kobiet, które dzielą się swoimi doświadczeniami dotyczącymi przekwitania. Każdy taki głos sprawia, że rozmowa o menopauzie staje się czymś normalnym, a nie budzącym wstyd czy skrępowanie.
Michelle Obama, była pierwsza dama Stanów Zjednoczonych, w rozmowie z magazynem People opowiedziała o swojej menopauzie.
Jakie objawy najbardziej jej dokuczały?
Jak sobie z nimi poradziła?
Co myśli o hormonalnej terapii zastępczej?
Jakie wnioski możesz wyciągnąć z jej doświadczeń?
O tym wszystkim piszę w dzisiejszym artykule.
Co powoduje menopauzę i jakie są jej najczęstsze objawy?
Ten akapit przygotowałem specjalnie dla Ciebie, jeśli objawy menopauzy uderzyły w Ciebie jak grom z jasnego nieba i nie wiesz, co właśnie dzieje z Twoim ciałem. Przeczytaj uważnie kilka następnych zdań. Jeśli zaś znasz już te podstawy, możesz bez wyrzutów sumienia przejść dalej.
W trakcie menopauzy następuje nagły i duży spadek produkcji dwóch hormonów - estrogenu i progesteronu. Przez to możesz odczuwać objawy takie jak m.in.: uderzenia gorąca, częste zmiany nastroju, tycie, problemy ze snem, mgła mózgowa czy mniejsze libido. Zmiany hormonalne zachodzące w Twoim ciele, jeśli nic z nimi nie zrobisz, mogą prowadzić do jeszcze poważniejszych problemów zdrowotnych: chorób serca, demencji, osteoporozy oraz niektórych nowotworów.
Objawy różnią się w zależności od osoby. Jednak aż 75 proc. kobiet w trakcie menopauzy doświadcza jakichś dolegliwości. A co czwarta kobieta odczuwa objawy tak silne, że znacząco wpływają one negatywnie na jakość codziennego życia.
Jak Michelle Obama poradziła sobie z menopauzą (objawy, treningi, nastawienie mentalne)?
Była amerykańska pierwsza dama w rozmowie z magazynem "People" zdradziła, jak wyglądał u niej ten wymagający okres życia. Najintensywniejsze objawy, z którymi musiała się zmagać to uderzenia gorąca i zmiany nastrojów. Michelle Obama ma też bardzo ciekawe podejście do jednego z najczęstszych objawów menopauzy, czyli wzrostu wagi.
Nigdy nie miałam w zwyczaju się ważyć. Nie przywiązywałam większej uwagi do liczb. Ale kiedy jesteś w okresie menopauzy, Twoja waga niepostrzeżenie idzie do góry, a Ty możesz nawet nie zdawać sobie z tego sprawy. Ubrania, które nosiłaś jeszcze w zeszłym roku, stają się ciaśniejsze, bardziej opięte. Dlatego w czasie menopauzy trzeba być bardziej uważnym, nie obsesyjnym, ale uważnym w kwestii wagi.
Dbanie o formę fizyczną zawsze stanowiło istotny element życia Michelle Obamy. Jej treningi były intensywne, a wygląd ramion stanowił obiekt zazdrości dla wielu kobiet. Po przejściu menopauzy Michelle nadal trenuje, ale już inaczej niż wcześniej. Jak sama podkreśla - musiałam nie tylko zmienić swoje treningi, ale przede wszystkim obraz samej siebie.
Niektóre zmiany były spowodowane menopauzą. Inne wynikały ze starzenia się. Odkryłam, że nie mogę już dawać mojemu ciału takiego wycisku, jak kiedyś. To już po prostu nie działa na mnie. Czas regeneracji trwa teraz znacznie dłużej, a ryzyko naciągnięcia mięśnia czy kontuzji jest znacznie większe niż kiedyś - przekonuje była amerykańska pierwsza dama.
Teraz treningowym priorytetem Michelle Obamy jest utrzymanie sprawności. W praktyce zamiast mocnych treningów cardio bardziej skupia się na rozciąganiu. Staram się znaleźć balans między przyzwoitą formą a takim dbaniem o ciało, żeby jak najdłużej pozostać maksymalnie sprawną - podkreśla.
Czym jest hormonalna terapia zastępcza?
Objawem, który najbardziej dawał w kość naszej bohaterce były ataki gorąca. Aby z nimi walczyć Michelle Obama zastosowała, pod nadzorem swojego lekarza, hormonalną terapię zastępczą. Co to takiego?
HTZ polega na podawaniu hormonów, przede wszystkim estrogenu i progesteronu. Można je podawać w różnej formie - np. zastrzyków, tabletek, maści czy żeli. Taka terapia przeciwdziała drastycznemu spadkowi hormonów w krótkim czasie, a to właśnie stanowi jedną z głównych przyczyn większości uciążliwych objawów menopauzy.
Hormonalna terapia zastępcza wciąż jest mało popularna (zwłaszcza w Polsce). Wszystko przez negatywny PR wywołany kilkoma badaniami przeprowadzonymi dawno temu. Płynie z nich wniosek, że HTZ może przyczyniać się do wielu chorób, w tym m.in. tych nowotworowych.
Jednak w ostatnim czasie pojawiły się nowe ustalenia naukowe. Płynie z nich wniosek, że hormonalna terapia zastępcza jest bezpieczna i korzystna dla większości kobiet. Mogą wiązać się z nią pewne skutki uboczne, ale tylko w określonych przypadkach, a nie dla każdej stosującej je kobiety.
Michelle Obama sama podkreśla, że zanim zdecydowała się na ten krok, musiała najpierw oddzielić fakty od dezinformacji.
Michelle Obama kontra menopauza: wnioski dla Ciebie
Nasza bohaterka przekonuje, że wciąż o menopauzie mówi się zbyt mało i cicho (nawet jej matka nie potrafiła udzielić jej żadnych konkretnych porad, jak przygotować się na ten proces). Właśnie dlatego pani Obama publicznie podzieliła się swoimi doświadczeniami z tego okresu.
Michelle Obama uważa też, że doświadczenia związane z menopauzą były dla niej... błogosławieństwem. Moja skóra nadal jest zdrowa. Moje włosy wciąż są na mojej głowie. Nadal jestem aktywna fizycznie i teraz po prostu chcę się więcej ruszać. To są rzeczy, za które muszę być wdzięczna - przekonuje żona byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Jej zdaniem musisz zmienić obraz samej siebie w wielu aspektach swojego życia. Jeśli do czasu nadejścia menopauzy np. lubiłaś być najlepsza podczas treningów, musisz od teraz zaaceptować to, że nie zawsze musisz "bić" wszystkich na głowę.
Odpowiednie nastawienie mentalne i wdzięczność za najmniejsze rzeczy to absolutna podstawa, gdy w Twoim życiu zjawia się menopauza.